French Championship – Women: Ranking – News – DirectVelo

Audrey Cordon-Ragot (Trek-Segafredo Women) won the French Elite Women’s Championship this Saturday in Cholet (Maine-et-Loire). After 120 kilometers of racing, she sprinted ahead of Gladys Verhulst (Le Col-Wahoo). Noémie Abgrall (Stade Rochelais Charente-Maritime) completes the podium.
Audrey Cordon-Ragot succeeds Evita Muzic (FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope) on the winners list.

Ranking :
1. CORDON RAGOT Audrey TREK-SEGAFREDO in 3h06’36”
2. VERHULST Gladys THE WAHOO COLLAR “
3. ABGRALL Noémie STADE ROCHELAIS CHARENTE MARITIME at 0’16
4. VIGIE Margaux VALCAR-TRAVEL & SERVICE at 0’16
5. DUVAL Eugenie FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE at 0’16
6. BIDEAU Sandrine ST MICHEL-AUBER 93 at 0’17
7. WIEL Jade FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE at 0’20
8. LE NET Marie FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE at 0’38
9. GROSSETETE Maëlle FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE at 0’38
10. BERTEAU Victory COFIDIS WOMEN TEAM at 0’38
11. FOURNIER Roxane TEAM SD WORX at 0’38
12. ERAUD Séverine STADE ROCHELAIS CHARENTE MARITIME at 0’38
13. MORICHON Anaïs ARKEA PRO CYCLING TEAM at 0’38
14. CURINIER Léa TEAM DSM at 0’38
15. BIANNIC Aude MOVISTAR TEAM WOMEN at 0’38
16. MUZIC Evita FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE at 0’38
17. LABOUS Juliette TEAM DSM at 0’38
18. LEVENEZ Sandra COFIDIS WOMEN TEAM at 0’38
19. JOUNIER Lucie ARKEA PRO CYCLING TEAM at 0’42
20. FOUQUENET Amandine ARKEA PRO CYCLING TEAM at 1’18
21. COSTON Morgane ARKEA PRO CYCLING TEAM at 1’18
22. JONCHERAY Victory UVCA TROYES at 3’34
23. LE DEUNFF Marie-Morgane ARKEA PRO CYCLING TEAM at 3’56
24. LAURANCE Typhaine ARKEA PRO CYCLING TEAM at 3’56
25. LIBOREAU Lucie EMOTIONAL.FR TORNATECH GSC BLAGNAC at 3’56
26. COPPONI Clara FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE at 3’56
27. DEMAY Coralie ST MICHEL-AUBER 93 at 3’56
28. FONSECA Barbara ST MICHEL-AUBER 93 at 3’56
29. OATS Alison ST MICHEL-AUBER 93 at 3’56
30. FAHY Camille UVCA TROYES at 3’56
31. LE MOUEL Célia EMOTIONAL.FR TORNATECH GSC BLAGNAC at 3’56
32. GRANGIER India STADE ROCHELAIS CHARENTE MARITIME at 3’56
33. SQUIBAN Maeva STADE ROCHELAIS CHARENTE MARITIME at 3’56
34. BOULAIS Flavie TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE at 3’56
35. VALENTIN Constance SPRINTER NICE METROPOLE at 4’00
36. POMARES Cindy EMOTIONAL.FR TORNATECH GSC BLAGNAC at 4’00
37. ALLIONE Marine STADE ROCHELAIS CHARENTE MARITIME at 4’02
38. GUILMAN Victorie FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE at 4’02
39. ALLIN Pauline ARKEA PRO CYCLING TEAM at 4’06
40. CHEVRIEUX Justine TEAM CENTER VAL DE LOIRE WOMEN at 9’10
41. CHARPENTIER Chloé TEAM MACADAM`S COWBOYS at 9’30
42. BORRAS Marion WOMEN’S TEAM AUVERGNE-RHÔNE-ALPES at 9’30
43. GEGU Justine TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE at 9’30
44. GUEGAN Laura SPRINTEUR WOMEN’S CLUB at 9’30
45. AUBRY Julia TEAM WOMEN CHAMBÉRY at 9’30
46. ​​COUTINHO Alice SOPELA WOMEN’S TEAM at 9’30
47. PITARD Léa LANESTER WOMEN SOUTH BRITTANY at 9’30
48. KERBAOL Cédrine COFIDIS WOMEN TEAM at 9’30
49. POMPANON Margot ST MICHEL-AUBER 93 at 9’30
50. CAMENEN Marie BREIZH LADIES at 9’32
51. DAUMAS Noémie TEAM GROUP ABADIE – LE BOULOU at 9’32
52. ONESTI Olivia COFIDIS WOMEN TEAM at 9’32
53. SCHOENENBERGER Chloé STADE ROCHELAIS CHARENTE MARITIME at 9’32
54. CLAUZEL Perrine ST MICHEL-AUBER 93 at 9’45
55. RICHIOUD Greta ARKEA PRO CYCLING TEAM at 9’47
56. LEJEUNE Cécile VÉLO CLUB MOREAU MONTBENOIT at 12’00
57. POPE Sarah LADIES VENDEE PIVETEAU BOIS at 12’00
58. VAN DER LINDEN Inès TEAM GROUPE ABADIE – LE BOULOU at 12’03
59. MARCHAND Constance SPRINTEUR WOMEN’S CLUB at 13’14
60. SARAIVA Éléonore TEAM MACADAM`S COWBOYS at 13’14
61. DEVIGNE Camille MULTUM ACCOUNTANTS LADIES CYCLING TEAM at 13’14
62. GOERGEN Océane ST MICHEL-AUBER 93 at 13’14
63. DIRECTOR Manon UVCA TROYES at 13’14
64. LE BAIL Élodie ST MICHEL-AUBER 93 at 13’14
65. GUERIN Marine SPRINTER NICE METROPOLE at 13’14
66. SARRON Maylis TEAM CENTER VAL DE LOIRE WOMEN at 13’14
67. PREVOTEAU Eloïse TEAM MACADAM`S COWBOYS at 13’14
68. GUIRADO Axelle SPRINTER NICE METROPOLE at 13’14
69. ARNOULD Flavie WOMEN’S TEAM AUVERGNE-RHÔNE-ALPES at 13’14
70. GIELEN Marie VÉLO CLUB MOREAU MONTBENOIT at 13’14
71. HENRY Emma LANESTER WOMEN SOUTH BRITTANY at 13’14
72. MAHE Océane WOMEN’S TEAM AUVERGNE-RHÔNE-ALPES at 13’14
73. BERNARD Floraine TEAM CENTER VAL DE LOIRE WOMEN at 13’14
74. HOEBANCKX Daphnée UVCA TROYES at 13’14
75. SONNERY COTTET Anna TEAM GROUPE ABADIE – LE BOULOU at 13’14
76. VACHEY Loreleï LANESTER WOMEN SOUTH BRITTANY at 13’14
77. BEUNARD Malorie SPRINTER NICE METROPOLE at 13’14
78. CASSIER Claire SPRINTEUR WOMEN’S CLUB at 13’14
79. JAMME Emilie LANESTER WOMEN SOUTH BRITTANY at 13’14
80. BIARD Marie Louise TEAM WOMEN CHAMBÉRY at 13’14
81. CLAUZEL Hélène VC STE CROIX EN PLAINE at 13’14
82. LOUBOUTIN Navy BREIZH LADIES at 13’14
83. RATIGNIER Amélie SPRINTER NICE METROPOLE at 13’14
84. OGER Enora LANESTER WOMEN SOUTH BRITTANY at 13’22
85. MARREL Jessie TEAM FEMININ CHAMBÉRY at 13’32
86. TRITSCH Balladyne EMOTIONAL.FR TORNATECH GSC BLAGNAC at 13’32
87. HINAULT Maryanne ARKEA PRO CYCLING TEAM at 13’37
88. DA CRUZ Laura ST MICHEL-AUBER 93 at 13’37
89. MIERMONT Dilyxine TEAM WOMEN AUVERGNE-RHÔNE-ALPES at 13’46
90. FOURMIGUÉ Chloé OCCITANE CF FEMALE-EURINVEST at 13’46
91. HILD Amélie RSV GÜTERSLOH 1931 at 14’08
92. BIGNET Marion SPRINTEUR WOMEN’S CLUB at 15’33
93. WEINGARTEN Audrey WOMEN’S TEAM AUVERGNE-RHÔNE-ALPES at 15’53
94. VULLIET Lison WOMEN’S TEAM AUVERGNE-RHÔNE-ALPES at 15’53
95. SEMON Laura BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT at 15’56
96. Kristina NENADOVIC STADE ROCHELAIS CHARENTE MARITIME at 16’04
97. FULL Manon BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT at 16’23
98. CORBINEAU Ysoline TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE at 20’28

Give up:
DE MUYNCK Sophie TEAM MACADAM`S COWBOYS
RABY Coline TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE
BEVERAGE Colyne LADIES VENDEE PIVETEAU WOOD
RIGOREAU Maëva TEAM CENTER VAL DE LOIRE WOMEN
HOCHART Claire TEAM WOMEN CHAMBERY
DUPONT Emmanuelle SPRINTER WOMEN’S CLUB
LEPAINTRE Solène WOMEN’S TEAM AUVERGNE-RHÔNE-ALPES
GROSJEAN Margot BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT
COURTOT Emeline BIKE CLUB MOREAU MONTBENOIT
BERLAND Lou OCCITANE CF WOMEN-EURINVEST
BONNAFOUS Léa OCCITANE CF WOMEN-EURINVEST
BOUREAU Marine TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE
HARNOIS Alice SPRINTER WOMEN’S CLUB
GARNIER Noémie TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE
FORTIN Valentine COFIDIS WOMEN TEAM
BRIN Mélanie LADIES VENDEE PIVETEAU WOOD
SCHMIDT Julie UVCA TROYES
BAG Iris TEAM ELLES-GROUPAMA-PAYS DE LA LOIRE
ALLARD Charlotte UVCA TROYES
DELECOURT Lucie UVCA TROYES
BADOR Flavie TEAM MACADAM`S COWBOYS
MAUGE Marine OCCITANE CF WOMEN-EURINVEST
CATHUDAL Josepha LADIES VENDEE PIVETEAU WOOD
ROBIC Angelina LANESTER WOMEN SOUTH BRITTANY
MENARA Melanie UVCA TROYES
BAILLEUL Justine SPRINTER NICE METROPOLIS

Thanks to Frédéric Lafargue – www.stsport.fr


#French #Championship #Women #Ranking #News #DirectVelo

Add Comment